Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 38, ul. Śliska 3 > Zajęcia plastyczne z cyklu "Baśniowe poczytajki" w Bibliotece nr 38 - relacja 2014

„O piratach”

Na kartach książek znajdziemy wiele barwnych postaci piratów. Jedną z nich jest kapitan Gbur – bohater opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej.

Podczas marcowych Poczytajek poznaliśmy także sympatyczną  towarzyszkę jego dalekomorskich wypraw – papugę Zosię, której wiosenny portret prezentujemy obok.

„O świątecznym zwierzyńcu”

W kwietniu czytaliśmy historyjki o milutkich zwierzątkach ,

które nieodłącznie kojarzą się z Wielkanocą.  Pojawiły  się więc zające, baranki i kurczaki.  Zainspirował nas m.in. wiersz Wandy Chotomskiej
pt. „Kokoszki”.

„O strachach i straszydłach”

Temat przewodni majowych Poczytajek nie okazał się aż tak straszny jak mogłoby się wydawać. Wręcz przeciwnie - nawet bawił , a wszystko to za sprawą urokliwych wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej.  Zilustrowaliśmy jeden z nich – o wrzeszczącym straszydle z  zamku pod Pszczyną.

„O urokach lata”

Niezwykle kolorowo zrobiło się w czerwcu w naszej Bibliotece, chwilę po tym jak  przeczytaliśmy  wiersz Marii Kownackiej „Motyle”.
Zainspirowani  sprawiliśmy, że grupka tych  barwnych owadów pojawiła się znienacka, przysiadając to tu … to tam.

„O pamiątkach z wakacji”

We wrześniu oswajaliśmy się z końcem wakacji
i początkiem jesieni.

Uzgodniliśmy, że pamiątką  z wakacji może być wszystko,
co przypomina nam ten radosny czas, zarówno zdjęcia,
zabawki z basenu jak i spektakularnej urody kamienie
i muszelki. Te ostatnie udało nam się zrobić
przy użyciu papieru , farb i uwaga !…bąbelkowej folii.

Spadające z drzew liście  wykorzystaliśmy  do stworzenia własnych mini zielników.

Czytaliśmy wiersze Doroty Gellner i Anny Onichimowskiej.

„ O grzybach i grzybiarzach”

Miłośnicy grzybów mogli poczuć się komfortowo podczas październikowych Poczytajek, ponieważ to one właśnie zdominowały nasze czwartkowe spotkania.

Rozpoczęliśmy od rozgrywek w „Grzybobranie”
w których bezkonkurencyjna okazała się Ola.
Przy okazji dowiedzieliśmy się co nieco o grzybach jadalnych i trujących.

Potem czytaliśmy teksty Joanny Papuzińskiej, Agnieszki Frączek i Grzegorza Kasdepke. Zostawiliśmy w Bibliotece kilka rysunków oraz garść maślaków, muchomorów i kurek.

„O kolorach”

W listopadzie bawiliśmy się kolorami - tymi najbardziej radosnymi - rzecz jasna.
Pan Marcin Brykczyński poświęcił im sporo miejsca w swojej  książce , ale znaleźliśmy je także w  królującej za oknem jesieni  i w wierszu Małgorzaty Strzałkowskiej. Spójrzcie sami jak barwnie spędziliśmy czas.

„ O tym za co kochamy grudzień”

Ostatnie tegoroczne Poczytajki  miały w sobie coś magicznego.

Udało nam się spotkać św. Mikołaja (niestety tylko na kartach książki), napisać do niego kilka ważnych listów, przygotować choinkowe ozdoby i przystroić świątecznie Bibliotekę.

Ku radości wszystkich, wspomniany brodacz w czerwonym płaszczu, pozostawił

dla wiernych czytelników książkowe upominki. I jak tu nie kochać grudnia?