Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 38, ul. Śliska 3 > Zajęcia plastyczne z cyklu "Baśniowe poczytajki" w Bibliotece nr 38 - relacja 2013

„O uczuciach”

W lutym tematem przewodnim naszych czytelniczych spotkań były uczucia. 14 lutego, z oczywistych przyczyn,  skupiliśmy się na miłości. Po przeczytaniu książeczki A. Glitz  „Franciszek po uszy zakochany” dzieci przygotowały kartki walentynkowe.

„O wiośnie”
Zmęczeni zimą  postanowiliśmy przypomnieć sobie jak fajnie jest wiosną i odnaleźć ją -póki co - w książkach. Marcowe poczytajki zdominował „Mały kruk Skarpetka”  Nele Moost. Zapoznaliśmy się z dwoma  opowiadaniami  z tomiku „Wiosna i Wielkanoc”. Pierwsze z nich - „Wszystko rośnie!” zainspirowało nas do zrobienia wiosennych kwiatów, natomiast drugie – „Niezwykła pisanka” – do przygotowania papierowych pisanek.
„O wróżkach i czarodziejkach”
W maju  szczególnie pamiętamy o naszych mamach, które mają w sobie coś i z wróżki i czarodziejki. Tuż przed ich świętem na  naszym czwartkowym spotkaniu  zapoznaliśmy się z fragmentami książki Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”, a potem  wycinając, klejąc, przymierzając, dopasowując – zrobiliśmy kartki dla mam.

„O podróżach i wędrówkach”

W czerwcu czujemy już, że wakacje tuż tuż. Czas podróży, przygód, dalekich wędrówek

i odkryć zbliża się wielkimi krokami. Próbowaliśmy się z tym troszeczkę oswoić  podczas czerwcowych poczytajek, nie zapominając o święcie taty.
20 czerwca  przeczytaliśmy książeczkę  Ulf Stark  pt. „Jak tata pokazał mi wszechświat”

a następnie zaprojektowaliśmy dla tatusiów nowe wdzianka.

„O Panu Tralalińskim, słowiku i marzycielach”
Nie mogło w roku Tuwimowskim zabraknąć w programie Poczytajek wierszy mistrza Juliana. Wypełniły nam one  październikowe, czwartkowe popołudnia.

Rozbawił nas rozśpiewany Pan Tralaliński i  zatroskana o spóźnionego męża pani Słowikowa. Z ogromną ciekawością śledziliśmy dramatyczną wyprawę wielkiego podróżnika – Pana Maluśkiewicza. Spotkanie z wielorybem? To nie nasze marzenie, ale pokusiliśmy się o wycięcie z papieru miniaturek tego imponującego ssaka.

„O urokach jesieni”

Deszcz, wiatr, ciemność, chłód– z tym najczęściej kojarzą nam się jesienne dni. Tymczasem listopad ma wiele do zaoferowania. To czas zbierania grzybów, żołędzi, kasztanów o aksamitnych skórkach i kolorowych, szeleszczących liści. Podczas baśniowych Poczytajek spróbowaliśmy przychylniejszym okiem spojrzeć na jesień. Przeczytaliśmy m.in. opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej „Złoty listek” a Baltazarowi udało się  z jesiennych darów stworzyć obraz.