<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 24, ul. Świętojańska 5 > Dziecięcy Bestseller Roku 2007
Dziecięcy Bestseller Roku 2007 PDF Drukuj Email
czwartek, 29 maja 2008
Dziecięcy Bestseller Roku 2007    Na początku pani Ewa i pani Marzena pytały się nas, czy chcemy być jurorami w Konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2007 i czy przeczytamy w ciągu 2 miesięcy jakieś 50 – 60 książek. Potem, wydawnictwa przysyłały listy książek zgłoszonych do konkursu. Było ich coraz więcej, i więcej,  i więcej aż doszło do niesamowitej liczby 142!!! Tego już NIKT nie był w stanie przeczytać.
    Aby ulżyć nieco naszej ciężkiej doli panie postanowiły zorganizować PÓŁFINAŁY. Na półfinałowym zebraniu spośród tej olbrzymiej liczby książek wybraliśmy 32 NASZYM ZDANIEM NAJLEPSZE. Oczywiście nie obyło się bez kłótni,  sporów i uwag zwracanych pewnym 3 jurorom, którzy zebrani w jednym pomieszczeniu stanowią mieszaninę piorunującą.
    Wypożyczaliśmy, czytaliśmy, wypożyczaliśmy i czytaliśmy i tak prawie bez końca.
Prawie, bo jednak koniec nadszedł i  18 kwietnia w Bibliotece Publicznej dla Dzieci i Młodzieży nr 24 przy ul.Świętojańskiej 5 odbyło się posiedzenie dziecięcego jury konkursu „Dziecięcy Bestseller Roku” w składzie: Krysia Berkan, Szymon Dominik, Marysia Wróblewska, Dorian Geisler, Wiktoria Mirowska, Emil Nagiel i Kasia Wróblewska  czyli NASZEJ WSPANIAŁEJ SIÓDEMKI!!!
    Po wielu sporach już, już (ku rozpaczy Emila) byliśmy bliscy przyznania Małego Donga książce… ale jeszcze musieliśmy czekać  na stojącą w korku Wiktorię, której głos okazał się decydujący. Dzięki głosowi Wiktorii (i oczywiście ku radości Emila)  Małego Donga przyznaliśmy książce  Felix, Net i Nika oraz Pułapka nieśmiertelności Rafała Kosika, a ściślej mówiąc Wydawnictwu  Powergraph  za tę właśnie książkę.
    W protokole wspomnieliśmy o naszych problemach z wyborem, a także o książkach, które zwróciły naszą uwagę. Zrobiliśmy tak, bo… chcieliśmy, aby ludzie (DOROŚLI) wiedzieli, (po pierwsze)  co zainteresowało nas w innych (przynajmniej niektórych) książkach, (po drugie) że wybrać jedną książkę jest bardzo trudno i (po trzecie), że to niesprawiedliwe, aby  dorosłe, profesjonalne jury mogło przyznawać również wyróżnienia, a my nie!  I tu czekała nas NIESPODZIANKA. Okazało się, że znawcy literatury dziecięcej docenili naszą pracę i determinację i PO RAZ PIERWSZY w historii Donga przyznano nam prawo do przyznania NOMINACJI książkom, które – poza oczywiście Felixem, Net i Niką – zainteresowały nas.
Dumni i szczęśliwi czekaliśmy już na WIELKĄ GALĘ, ale okazało się, że jeszcze czeka nas nauka wiersza o Dongu. Zadanie to zostało powierzone, a ściślej mówiąc w zadanie to zostali „wrobieni” uczestnicy warsztatów teatralnych i jurorzy Donga w jednym czyli Kasia, Szymon i Marysia.
    I tak szczęśliwie dotrwaliśmy do  29 maja 2008 czyli do dnia  WIELKIEJ GALI. Ale i tu nie obyło się bez przygód. Impreza zaplanowana była na godzinę 17.00, a okazało się że Szymon w godz. 16.30 – 17.00 ma występ w szkole. Jednak, gdy po wielu telefonach i długich pertraktacjach część jego roli na występach szkolnych  przejął kolega, a  sam Szymon obiecał, że przybiegnie w błyskawicznym tempie (jak to tylko on potrafi) ze szkoły do Klubu Księgarza  okazało się, że w Centrum Handlowym ugrzęzła Marysia i (O ZGROZO!!!) Kasia – główny mistrz naszej części  ceremonii – artystka i przewodnicząca jury w jednym. W międzyczasie działała jeszcze GORĄCA LINIA na temat szczegółów WIELKIEJ GALI – takich jak miejsce i czas spotkania oraz UBIÓR.  Ale…wszystko dobrze się skończyło i wszyscy (raczej prawie wszyscy, bo bez Krysi) dotarli na czas.
A jak było na gali…  Najpierw był w naszym wykonaniu wiersz Dong co ma świecący nos  Edwarda Leara. Potem werdykt profesjonalnego jury - wręczanie Dużego Donga i wyróżnień, dyplomy, uściski dłoni  i kwiaty, których wręczanie zostało powierzone NAM, a NAS reprezentowali – Emil i Marysia. Potem Kasia przeczytała Protokół posiedzenia dziecięcego jury konkursu  „Dziecięcy Bestseller Roku” oraz wręczyła Małego Donga i dyplomy nominacyjne. Tym razem kwiaty wręczali – Dorian i Szymon. Potem wysłuchaliśmy jeszcze fragmentów książki A w wigilię przyjdzie niedźwiedź Janoscha, a następnie były już same przyjemności – zdjęcia, autografy i poczęstunek.
                                                               


Protokół posiedzenia dziecięcego jury konkursu  Dziecięcy Bestseller Roku 2007

Dnia 18 kwietnia w Bibliotece Publicznej dla Dzieci i Młodzieży nr 24 przy ul. Świętojańskiej 5 odbyło się posiedzenie dziecięcego jury konkursu „Dziecięcy Bestseller Roku” w składzie:
1    Krystyna Berkan
2    Szymon Dominik
3    Dorian Geisler
4    Wiktoria Mirowska
5    Emilian Nagiel
6    Katarzyna Wróblewska
7    Maria Wróblewska

Zadanie jury  (nagrodzenie 1 książki spośród zgłoszonych 142) nie było łatwe.  Najbardziej podobały  nam  się 2 książki - Dżok. Legenda o psiej wierności Barbary  Gawryluk i Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności Rafała Kosika. Dżok zainteresował nas bardzo wzruszającą fabułą, ciekawymi i zachęcającymi do czytania ilustracjami. Wszyscy uznaliśmy też,  że jest to książka dla każdego bez względu na wiek. Feliks, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności - główny faworyt chłopców -  zaciekawiła nas jako  nietypowa,  oddająca realia komputerowe, pełna humoru książka z zaskakującą fabułą. Podobała nam sie też  zachęcająca do czytania szata graficzna (wyklejki na okładkach). 
Uwagę jury zwróciły również książki Iqbal  i M jak dżem.  W książce Iqbal Francesco d'Adamo zainteresował nas temat - mało znany problem walki o prawa dzieci wykorzystywanych do niewolniczej pracy. Natomiast  M jak dżeM Agnieszki Tyszki  zyskała wysokie noty u żeńskiej części jury jako  książka ciepła i ciekawa, którą się "dobrze czyta".
Jednak po bardzo burzliwych dyskusjach  nagrodę Małego Donga w konkursie „Dziecięcy Bestseller Roku”  jury postanowiło przyznać Wydawnictwu  Powergraph  za książkę   Felix, Net i Nika oraz Pułapka nieśmiertelności Rafała Kosika.

protokół spisała: Katarzyna Wróblewska                                                                                             Warszawa, dn. 18.04.2008                   
                                                                                             
                                          


F o t o r e l a c j a


Nagrodzone i wyróżnione książki


  
 Ostatnie przygotowania
  Zaczyna się

 Wiersz o Dongu
Wiersz o Dongu  Wiersz o Dongu

Duży Dong


Maria Kulik i werdykt profesjonalnego jury
 Kwiaty dla laurestów Dużego Donga

Mały Dong


 Kwiaty dla laureatów Małego DongaKasia Wróblewska i werdykt dziecięcego jury

   Kwiaty dla laureatów Małego Donga
   
 Szóstka młodych jurorów i Rafał Kosik 
 Krystyna Czubówna i "A w wigilię przyjdzie niedźwiedź"Autografy
Autografy
Rozmowy