Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 23, ul. Nowy Świat 47A > Świetlikowe spotkania w marcu - w Bibliotece nr 23 - relacja
Świetlikowe spotkania w marcu - w Bibliotece nr 23 - relacja

Świetlikowe spotkania znów zgromadziły małych odkrywców na fascynujących doświadczeniach.

Na spotkaniu 2 marca zastanawialiśmy się jaką objętość ma walec a jaką stożek o tej samej podstawie i wysokości. Zmierzyliśmy to wykorzystując ryż. Zgadnijcie co miało większą objętość walec czy stożek i o ile razy?

Zbadaliśmy również kiedy rodzynki w wodzie tańczą a kiedy nie.

Przeprowadziliśmy także doświadczenia, pozwalające zrozumieć dlaczego Ziemia jest spłaszczona na biegunach. Czy wiecie jaka siła to powoduje?

Potem sprawdzaliśmy czy łatwo zachować równowagę stając na jednej nodze przy ścianie. Zadanie, choć pozornie wydaje się proste, okazało się niemożliwe do wykonania. Dlaczego? Odpowiedzi szukaliśmy bawiąc się pudełkiem z kulką plasteliny.

Zaskoczyło nas też, że można ustawić puszkę po napoju na krawędzi i utrzyma się ona w pozycji pochyłej bez podtrzymywania. Tylko trzeba wiedzieć jak tego dokonać.

Na drugim marcowym spotkaniu - 23 marca doświadczalnie stwierdziliśmy, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Bawiliśmy się też sprawdzając jak zachowają się naelektryzowane przedmioty. Udało się nam w magiczny sposób przyczepić balony do ściany i do swojego ciała tak, żeby nie spadały a potem unieść je i utrzymać wirujące w górze. Zbudowaliśmy też własny magnetyczny pociąg.

Na koniec zrobiliśmy własną Wstęgę Mobiusa i poznaliśmy jej magiczne właściwości.

Okazało się, że wszystko może być bardzo proste, jeśli tylko wiemy jak to działa!

Jeśli Wy też jesteście ciekawi jak można zrobić podobne eksperymenty, to zapraszamy do wspólnej zabawy już w kwietniu.