Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 23, ul. Nowy Świat 47A > Świetlikowe spotkania - w Bibliotece nr 23 - styczeń-luty 2017 - relacja
Świetlikowe spotkania - w Bibliotece nr 23 - styczeń-luty 2017 - relacja

Świetlikowe spotkania jak zwykle zgromadziły małych odkrywców, którzy samodzielnie przeprowadzili fascynujące doświadczenia.

Na spotkaniu styczniowym nie tylko puszczaliśmy bańki mydlane, ale bawiliśmy się w prawdziwych czarodziejów, tworząc bańki w bańkach czy odbijając je niczym piłki, tak aby nie pękły. Za pomocą iluzji w naszych rękach pojawiła się dziura. Wykorzystaliśmy też siły tarcia aby zbudować i przenieść konstrukcję z kart, czy unieść za pomocą ołówka ryż w butelce. Zabawa naczyniami połączonymi i siłą grawitacji pozwoliła nam na stworzenie własnych „Kubków Sprawiedliwości”. Wynalezienie Kubka Sprawiedliwości przypisuje się starożytnemu filozofowi - Pitagorasowi. Kubek Sprawiedliwości był wykorzystywany podczas oblężenia Samos. Woda i jedzenie były racjonowane żołnierzom, aby zapasy starczyły na dłużej. Kubki Sprawiedliwości zapewniały równy podział, gdyż można było do nich nalać tylko ograniczoną ilość płynu. Gdy jednak ktoś chciał być chciwy i nalał sobie więcej niż mu przydzielono, to cała woda wylewała się z kubka i nie dostawał swojej racji wody.

Na lutowym spotkaniu bawiliśmy się ciśnieniem i poznaliśmy jego siłę. Zbudowaliśmy Nurka Kartezjusza i zaczarowaliśmy wodę w szklance tak, że po obróceniu jej, nie wylała się ani kropla. Zmienialiśmy stan skupienia wody wraz ze zmianą temperatury. A na koniec sprawdziliśmy ile wody wchłonie w siebie jednorazowa pieluszka, gdzie się ona podziała i czy uda się ją odzyskać.

Jeśli jesteście ciekawi co odkryjemy kolejnym razem, to zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki.