Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 23, ul. Nowy Świat 47A > Kubusiowe czary mary "Mały odkrywca - Doświadczalne laboratorium" w Bibliotece nr 23 - relacja

30 października 2014 roku spotkaliśmy się już po raz ósmy. Tym razem Mali Odkrywcy przeprowadzili doświadczenia z... ciekłym azotem! Brr... ale było lodowato. Eksperymentując z tą magiczną cieczą stworzyliśmy własną gazową chmurę, po zanurzeniu w niej metalowego przedmiotu zawrzało a potem wszystko pokryła gruba warstwa szronu, z gumowego węża buchnęło niczym z lokomotywy a po uderzeniu młotkiem rozpadł się na kawałki, zatopione baloniki skurczyły się a po wynurzeniu same się nadmuchały, piłeczka wirowała a kwiatki straciły płatki.

Były też zabawy z ciśnieniem atmosferycznym i z gęstością cieczy. Rękawiczki same się dmuchały i szczelnie butelkę w środku wypełniały, świeczki gasły pod słojami, ciecze w próbówkach w barwną piramidę się układały a przedmioty z różną prędkością przez nie wędrowały, jaja się unosiły a winogrona nie topiły. Oj działo się, działo... I wszystkim jeszcze było mało!

A kolejne spotkanie już 27 listopada o 13.00.      Zapraszamy.