Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 6, ul. Dzika 4 > „Przygoda w Afryce” - w Bibliotece nr 6 - relacja
„Przygoda w Afryce” - w Bibliotece nr 6 - relacja

W kwietniu i maju przedszkolaki z Państwowego Przedszkola Nr 12 przeżyły w naszej Bibliotece  niezwykłą „Przygodę w Afryce”. Dzięki swej bogatej wyobraźni oraz opowieściom podróżników, a także za pomocą zdjęć, oryginalnych eksponatów afrykańskich i ciekawej scenografii dzieci przeniosły się w czasie i przestrzeni.

Najpierw trafiły do prehistorycznej jaskini Nswatugi w Zimbabwe i wykonały naskalne rysunki, przedstawiające sceny z życia Buszmenów. Następnie znalazły się we współczesnej bardzo ubogiej wiosce afrykańskiej.
Chłopcy z groźnymi malunkami na twarzy wykonali taniec wojowników, a dziewczynki przygrywały im na bębenkach i grzechotkach. W ten sposób wszelkie złe moce zostały przepędzone i można było przystąpić do codziennych zadań i obowiązków. Chłopcy zajęli się uprawą roli i wypasem bydła na sawannie, a dziewczynki opieką nad dziećmi i przygotowaniem pożywienia. Z odległej rzeki  przyniosły wodę, zmieliły ziarno kukurydzy, zebrały owoce i na ognisku ugotowały skromną, codzienną potrawę zwaną sadzą.

Na koniec spotkania popijając herbatkę z buszu przedszkolaki obejrzały reportaż o budowie szkoły w Ghanie i dowiedziały się, w jaki sposób można  nieść pomoc biednym dzieciom w Afryce.