<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dziesiątego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dziesiątego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email
piątek, 02 października 2009

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie 10


 Dnia 2 października 2009 roku odbyło się kolejne, dziesiąte już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy o książce Mariusza Szczygła  pt. „Gottland”. Jest to wybór znakomitych reportaży poświęconych bohaterom czechosłowackiego życia codziennego, znanym i popularnym postaciom z pierwszych stron gazet, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Aktorka Lída Baarová, artysta rzeźbiarz Otokar Szvec - nieznany twórca pomnika Stalina, legendarny producent obuwia Tomáš Bata, pisarz Eduard Kirchberger, który wskutek historycznych zawirowań przeistacza się w Karela Fabiána i wielu innych - poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką częstokroć przychodziło im zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o paradoksach i absurdach powszedniego życia, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.
Nasi klubowicze uznali lekturę za bardzo ciekawą, ze względu na podane w niej informacje, oraz bardzo wciągającą, również ze względu na styl. Pani Krystyna Kaczmarek zauważyła, że Szczygieł podaje fakty wcześniej nieznane większości Polaków. Lektura "Gottland" pozwala też umiejscowić komunistyczną przeszłość naszego własnego kraju w szerszej perspektywie, nabrać dystansu do naszej historii i spojrzeć na nią nieco innym okiem. Jeden z czytelników (Pan Stefan Olechowicz) podkreślał pragmatyzm Czechów. Według niego jest to naród, który potrafi zarobić pieniądze. Restauracje Szwejka, buty Bata – wszystko na sprzedaż. W trakcie spotkania padło pytanie, które zdominowało większą część spotkania – Dlaczego język czeski śmieszy Polaków? To wywołało dyskusję na temat języka czeskiego, porównania wpływów zachodu na język czeski oraz polski. Zastanawialiśmy się czy kultura rozwija się wraz z językiem. Na zakończenie rozgorzała dyskusja o języku polskim i próbie obronienia go przed  młodzieżowym slangiem. Styl książki, felieton zachwycił panią Calikowską, co skłoniło pozostałych członków do poszukiwań innych dobrych felietonistów. Padły takie nazwiska jak Agata Passent, Stefan Wiechecki, Antoni Słonimski czy Jerzy Waldorff.

Serdecznie zapraszamy na jedenaste spotkanie DKK, które odbędzie się 6.11.2009 r. o godz. 17.30. Będziemy rozmawiać o książce Mo Yan "Obfite piersi, pełne biodra".