<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Relacja ze spotkania ze Zbigniewem Branachem w Wypożyczalni nr 97
Relacja ze spotkania ze Zbigniewem Branachem w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email
czwartek, 28 maja 2009

Dnia 28 maja 2009 Gościliśmy Zbigniewa Branacha, dziennikarza i autora książek takich jak „Grudniowe wdowy czekają” , „Tajemnica śmierci ks. Zycha”,  „Pierwszy grudzień Jaruzelskiego”, „Sam płonął i nas zapalał” , „Czerwony parasol”, „Piętno księżobójcy”, „Polityka strzelania”.
Kierował działem reportażu w tygodniku „Kultura”, pracował w miesięczniku „Reporter”. Publikował także na łamach „Życia Literackiego”, „Prawa i Życia”, „Tygodnika Solidarność”, „Gazety Polskiej” oraz dziennika „Rzeczpospolita”.
W 1980 roku, Branach uczestniczył w Strajku Wielkim na Wybrzeżu. Rejestrował w reporterskiej formie działalność Solidarności. Do tej pory zajmuje się reportażem historycznym, śledczym i interwencyjnym. W czasie spotkania Zbigniew Branach mówił przede wszystkim o dramatycznych przeżyciach związanych z powstaniem robotniczym przeciwko władzy ludowej w grudniu 1970 roku: "Moje zainteresowanie Grudniem '70 wzięło się z konkretnej sytuacji. Gdy na Wybrzeżu wybuchło powstanie, byłem na praktyce sądowej. W Gdańsku do ludzi strzelano z karabinów jak do kaczek. Wtedy po raz pierwszy widziałem
wojnę na ulicy (...)". Przedstawiając krwawe wydarzenia z 1970 roku, podkreślił, że przywódcy PRL swoją zbrodnię przykryli cenzorskim całunem milczenia. W ten sposób Polska Ludowa stała się krajem nieznanych sprawców. Próbowano zatuszować nie tylko wydarzenia na Wybrzeżu.