Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Piosenki Jacka Kaczmarskiego - relacja z koncertu Kuby Michalskiego w Wypożyczalni 97
Piosenki Jacka Kaczmarskiego - relacja z koncertu Kuby Michalskiego w Wypożyczalni 97 PDF Drukuj Email
czwartek, 26 marca 2009

Dnia 26 marca 2009 roku odbył się koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu kompozytora, wokalisty i gitarzysty związanego z zespołem "Cotton Cat" - Kuby Michalskiego. Zebrana publiczność usłyszała kilkanaście piosenek z repertuaru barda Solidarności, tych bardzo znanych i tych mniej popularnych (Arka Noego, Obława czy Lekcja historii klasycznej). Utwory Kaczmarskiego na trwałe zapisały się w polskiej kulturze. Pokrzepiały serca w czasach komunizmu i stanu wojennego, odnosiły się do polskiej historii (bez cenzury), łączyły tych, którzy nie zgadzali się na wszechwładny reżim. Były świadectwem wolnego ducha człowieka. Skrawkiem wolności w totalitarnym systemie. Piosenki są pełne porównań, metafor, przenośni, symboli i alegorii. Często zawierają w sobie ukrytą treść. Poruszają tematykę historyczną (od starożytności, przez Rzeczpospolitą szlachecką, po okres PRL-u), polityczną. Mówią także o ludziach ich wyborach i postawach. Najbardziej znaną pieśnią są Mury, tłumaczenie utworu Lluisa Llacha, hiszpańskiego rewolucjonisty z okresu gen. Franco. Obok Żeby Polska była Polską Jana Pietrzaka, były sztandarową pieśnią opozycji antykomunistycznej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Właśnie ten utwór zebrana w naszej Bibliotece publiczność zaśpiewała wspólnie.