Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Wspólne śpiewanie z Adamem Strugiem w Wypożyczalni nr 97 - 14.02.2017 - relacja
Wspólne śpiewanie z Adamem Strugiem w Wypożyczalni nr 97 - 14.02.2017 - relacja

14 lutego miało kolejne z cyklu spotkanie z Adamem Strugiem.

Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego "Monodia Polska", praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Zajmuje się głównie sztuką wokalną, ale nie stroni od form wyłącznie instrumentalnych. W muzyce tradycyjnej reprezentuje nurt zachowawczy. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll.

Spotkania śpiewacze poświęcone są pieśniom roku liturgicznego, obrzędowego oraz historycznym w wariantach melodycznych przekazywanych nieprzerwanie w tradycji ustnej w wioskach drobnoszlacheckich północno-wschodniego Mazowsza. Formuła spotkań nieinwazyjna: prowadzący podaje motyw, a zgromadzeni śpiewają. Od warsztatów spotkania różnią się tym, że nie tyle uczymy się śpiewać, co odnajdujemy w sobie pokłady zbiorowej pamięci muzycznej oraz indywidualne – siłę i barwę głosu.