<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > "Krwawa Luna" - spotkanie i promocja książki w Wypożyczalni nr 97 - 27.10.2016 - relacja
"Krwawa Luna" - spotkanie i promocja książki w Wypożyczalni nr 97 - 27.10.2016 - relacja

 

27 października miało miejsce spotkanie i promocja książki Partycji Bukalskiej „Krwawa Luna”. Tytułowa Krwawa Luna to Julia Brystygier, niesławna szefowa V departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jedna z najbardziej znanych kobiet czasu stalinizmu. Jednocześnie ta, o której niewiele tak naprawdę wiadomo. Mówi się, że znęcała się nad aresztowanymi, a pod koniec życia nawróciła się pod wpływem zakonnic z Lasek. Co z tych opowieści jest prawdą? Skąd wziął się jej przydomek „Krwawa Luna”? Patrycja Bukalska stara się znaleźć odpowiedzi na te pytania i zrozumieć motywacje Julii Brystygier, śledząc kolejne ważne punkty w jej drodze życiowej – od dzieciństwa w galicyjskim miasteczku, przez wojnę i ciemny czas stalinizmu aż po emeryturę spędzoną na pisaniu książek. Powstał fascynujący portret kobiety wybitnie inteligentnej, silnej, ale i dogmatycznej – która podjęła bardzo złą decyzję, od której nie było już odwrotu. Historia Luny wpisana w trudną polską historię XX wieku jest zarazem odbiciem drogi wielu polskich przedwojennych komunistów. (źródło http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3721208/krwawa-luna)

Spotkanie poprowadził prof. Andrzej Paczkowski – historyk, naukowiec, wykładowca akademicki, profesor nauk humanistycznych, do 2016 roku członek Rady IPN. W trakcie spotkania można było nabyć książkę w cenie promocyjnej.