Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Spotkanie i promocja książki Anny Boleckiej w Wypożyczalni nr 97 - relacja
Spotkanie i promocja książki Anny Boleckiej w Wypożyczalni nr 97 - relacja

21.05.2015r. odbyło się spotkanie i promocja książki Anny Boleckiej pt. "Cadyk i dziewczyna".  Jest to powieść, która ukazuje tragiczne losy społeczności żydowskiej w Warszawie pod hitlerowską okupacją. Bohaterowie pochodzący z różnych formacji społecznych i różnych tradycji kulturowych, zarówno ortodoksyjni wyznawcy judaizmu, jak i przedstawiciele całkowicie świeckiego światopoglądu, zmuszeni byli na nowo odkryć swoją żydowskość. Rzeczywistość getta i życie w ukryciu oznaczało dla nich nie tylko konieczność zrozumienia niepojętych wyroków losu i historii – dla wielu to także kryzys wiary, a dla niektórych czas dojrzewania do miłości. Śmierć, cierpienie i upodlenie nie oszczędzały tu prawie nikogo, ale nie były w stanie zabić tego, co przesądza o samym człowieczeństwie – nieodpartej chęci życia, wiary w jego sens i poszukiwanie bliskości drugiego człowieka. Wśród licznych wątków powieści znalazł się dramatyczny epizod ewakuacji z okupowanej Warszawy cadyka z grupą wyznawców do USA z pomocą niemieckiego oficera.

Rozmowę poprowadził Mariusz Kobzdej.