<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > "Tajemnicza rana. Mit czołgu pułapki w powstaniu warszawskim" w Wypożyczalni nr 97 - relacja
"Tajemnicza rana. Mit czołgu pułapki w powstaniu warszawskim" w Wypożyczalni nr 97 - relacja

23.10.2014 miało miejsce spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim, historykiem, absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantem w Imre Kertesz Kolleg na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie. Był to wieczór promocji jego ostatnio wydanej książki pt. „Tajemnicza rana. Mit czołgu pułapki w powstaniu warszawskim.”
Trzynastego sierpnia 1944 roku podczas powstania warszawskiego doszło do jednego z najbardziej dramatycznych
wydarzeń – wybuchu niemieckiego pojazdu bojowego, w wyniku którego śmierć poniosło kilkaset osób. Przez dekady masakra urosła do rangi mitu. Po siedemdziesięciu latach autor zbiera relacje, dokumenty i artykuły na temat wybuchu. Z ich konfrontacji wynika, że tragedii prawdopodobnie można było uniknąć. Autor podjął również próbę rozprawy z tzw. mitem narosłym wokół tego tragicznego wydarzenia. Mieszkowski poszukuje pierwotnych zalążków obowiązującej obecnie wizji epizodu. Obala przy tym sprzeczne informacje, podawane w podręcznikach i leksykonach, podkreślając bardzo skąpe źródła mogące posłużyć do wyjaśnienia tej tragedii. Rekonstruuje proces myślowy zarówno ówczesnych decydentów jak i zwykłych warszawiaków, którzy brak informacji zrekompensowali sobie zbudowaną na domysłach i plotkach teorią.
Spotkanie skończyło się burzliwą dyskusją, wszyscy zebrani uznali je za bardzo ciekawe.