Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z czterdziestego pierwszego spotkania w Wypożyczalni nr 97
czwartek, 23 maja 2013

Spotkanie 41

Majowe spotkanie w DKK  poświęcone było książce Shahrnush Parsipur „Kobiety bez mężczyzn”. Jak w tytule omawianej powieści rozmowa toczyła się bez mężczyzn. Każda  z pięciu czytelniczek przedstawiła swoja ulubioną bohaterkę. Okazało się, że emocje, jakie towarzyszyły lekturze przeniosły się na temperaturę dyskusji. Większości z nas podobał się magiczny i przepełniony baśniową symboliką sposób pisania autorki. Tylko jedna klubowiczka wyłamała się i stwierdziła, że dla niej to zagęszczenie metafor było nieco męczące, jednak końcowy odbiór książki był jak najbardziej pozytywny. Następnie rozmowa gładko przeszła do podawania z życia wziętych przykładów mniej lub bardziej udanych małżeństw, gdzie mąż i żona pochodzą z odmiennych kręgów kulturowych. Jednak wszystkie zgodnie orzekłyśmy, że bez względu na uwarunkowania wszystkim kobietom wspólne jest pragnienie szczęścia i, co nie mniej ważne, potrzeba samospełnienia. Kobiety bez mężczyzn z książki Parsipur także dramatycznie szukały swego szczęścia, lecz nie do końca im się to udało. Życie we wspaniałym ogrodzie w Karadż, nie spełniło ich oczekiwania i paradoksalnie okazało się, że życie bez mężczyzn nie jest tym czego pragnęły. Kolejny etap rozmowy doprowadził nas do kwestii związanych ze zmianą płci i szeroko pojętym wychowywaniem dzieci, a nawet do analizy bajek Disneya  i zmieniającego się na przestrzeni lat sposobu przedstawiania w nich bohaterek. Poruszana w dyskusji ilość wątków zaczęła niebezpiecznie rosnąć, ale czas nie był naszym sprzymierzeńcem i spotkanie musiało dobiec końca.

przygotowała Beata Gelo