<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego siódmego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego siódmego spotkania w Wypożyczalni nr 97
piątek, 21 października 2011

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 27


Ostatnie spotkanie Klubu miało miejsce 21 pażdziernika 2011. Rozmawialiśmy o wydanej w grudniu 2007 roku książce Małgorzaty Szejnert pt. „Czarny Ogród”. Książka ta zdobyła wiele wyróżnień m.in. Nagrodę Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej Cogito, nominowanie do Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz  nominowanie do Nagrody Literackiej "Gdynia" 2008. Pani Szejnert była współzałożycielką „Gazety Wyborczej”, gdzie przez około 15 lat prowadziła dział reportażu. Doświadczenie tam zdobyte wykorzystała pisząc „Czarny ogród”. Jest to historia śląskiego Giszowca i jego niezwykłych mieszkańców.

Książka niezmiernie przypadła do gustu naszym klubowiczom. Dla Pani Krystyny Kaczmarek powieść ta okazała się najlepszą propozycją naszego klubu.

Jak podkreśliła zachwyciły ją drobne szczegóły w dokładnym opisie Śląska. Jej opinię podzieliła Pani Barbara Patalas. Doceniła dociekliwość pisarską autorki. Zaciekawiły ją przeobrażenia architektoniczne tj. obrazek uroczych domków sprzed wojny i w ich miejsce budowa szarych komunistycznych bloków. Jest to symbol zmian społecznych. Pani Anna Ceroń zainspirowana twórczością Pani Szejnert  wypożyczyła pozostałe książki autorki. Pan Olechowicz podkreślił doskonałość warsztatu. Dla niego jest to piękna proza rzetelnie i bez zadęcia opisująca pogmatwane losy Śląska i Ślązaków. Szczerze polecamy tą lekturę.

Ten doskonały wieczór uświetniła Pani Krystyna Kaczmarek pysznymi plackami z jabłek.

Bardzo dziękujemy

Zapraszamy na kolejne spotkanie dnia 25.11.2011 o godz. 17.00 (PIĄTEK). Będziemy rozmawiać o książce Andrzeja Stasiuka pt. „Jadąc do Babadag”. Jest to książka o podróży przez zapomnianą Europę. Nie ma w niej stolic, nie ma metropolii - jest europejska prowincja od Beskidu Niskiego aż po Albanię.

  

przygotowała Katarzyna Wiśniewska