<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > "Rozdział Kościoła od państwa we Francji" - relacja z debaty w Wypożyczalni nr 97
"Rozdział Kościoła od państwa we Francji" - relacja z debaty w Wypożyczalni nr 97

13 stycznia 2011 roku odbyła się debata poświęcona „Rozdziałowi Kościoła od państwa we Francji”. Wstępem do debaty był wykład  Magdaleny Romaniuk. Jest to temat jej pracy doktorskiej. Głównym celem wykładu była analiza debat parlamentarnych dotyczących projektu ustawy rozdzielającej Kościoły od państwa we Francji w 1905 roku i co się z tym wiąże, powstanie ostatecznego kształtu ustawy przegłosowanej 3 lipca przez Izbę, a podpisanej przez prezydenta Emile’a Loubet’a 9 grudnia 1905 roku. Na zakończenie wykładu Pani Romaniuk przedstawiła konsekwencje ustawy, czyli m.in.: koniec konkordatu napoleońskiego, koniec unii Kościoła we Francji z władzą ziemską, ukoronowanie laicyzacji we Francji zapoczątkowanej w 1789 roku, ważny krok w walce Republiki z Kościołem, 1905 rok jako istotny moment w historii politycznej, społecznej i religijnej współczesnej Francji.

Po wykładzie dyskusje rozpoczął Kazimierz Wóycicki pytając o powody powstania pracy, bibliografię oraz problemy związane z uzyskaniem materiałów. Pani Romaniuk przyjęła niektóre wskazówki i uwagi, ma też nadzieję, że tok jej pracy wyjaśni i przekona tych, którzy nie przyjmowali wszystkich argumentów zawartych w w rozprawie. W momencie ukończenia pracy doktorskiej spotkamy się ponownie, przekonani, że w większym gronie. Pewni, że dyskusja znajdzie finał w pracy doktorskiej pod kierunkiem prof. Żaryna zapraszamy na końcową debatę.