<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email
piątek, 26 listopada 2010

 

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 20


W dniu 26 listopada 2010 roku spotkaliśmy się z naszym Dyskusyjnym Klubem Książki po raz dwudziesty. Tym razem omawialiśmy książkę Marcina Świetlickiego pt. „Jedenaście”. Jest to zakończenie trylogii o Mistrzu, postaci znanej z dwóch poprzednich powieści Świetlickiego – „Trzynaście” i „Dwanaście”.
Naszym czytelnikom jednak twórczość Świetlickiego nie przypadła do gustu. Jedynie Pani Kaczmarek ratowała sytuację podkreślając precyzyjność formy jaką przybrał autor. W tej powieści znalazła ciekawy sposób rysowania postaci, które stopniowo nabierają charakteru. Zwróciła też uwagę na sposób pokazania miasta Krakowa. Pozostali czytelnicy jako plus uznali dobry humor słowny tej powieści. Ale to jedyny plus. Niestety, jak zauważyła Pani Patalas, nie był to ani kryminał ani rozprawa filozoficzna. Pan Olechnowicz stwierdził, że powieść jest przegadana i nie wnosi nic nowego. Historia snuta w oparach wódki to raczej „białomyszkowa metafizyka” – jak stwierdził.  Pan Furnival uznał książkę za karykaturalną. Według niego postacie są przerysowane a fabuła nijaka. Na zakończenie rozgorzała dyskusja na temat polskiej powieści współczesnej, która ostatnio epatuje przemocą i wulgaryzmami. Klubowicze rozpoczęli poszukiwania dobrej, polskiej książki.

Na następnym spotkaniu będziemy rozmawiać na temat książki Artura Domosławskiego pt. ''Kapuściński non-fiction''. Książka ta budzi emocje i skrajne oceny. Krytycy uważają, że bezlitosne prześwietlanie życia prywatnego wielkiego reportera niczemu poza sensacją nie służy. Zwolennicy twierdzą: wielkość Kapuścińskiego nie ucierpiała, a wiedza o jego słabościach jeszcze ją podkreśla.
Zapraszamy do dyskusji na ten temat w piątek 28.01.2011 o godz. 17.30.

przygotowała Katarzyna Wiśniewska