<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Setna rocznica urodzin Kordiana Tarasiewicza - relacja
Setna rocznica urodzin Kordiana Tarasiewicza - relacja

 

18 listopada 2010 roku obchodzony był jubileusz 100. urodzin zaszczytnego mieszkańca Śródmieścia Pana Kordiana Tarasiewicza. Uroczystość zorganizowana przez Radę i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy odbyła się w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul.Czerniakowskiej 178 A. Był to jednocześnie wieczór autorskim Jubilata poświęcony drugiemu wydaniu jego książki „Cały wiek w Warszawie". Uroczystość poprowadził Tomasz Zapert a fragment książki jubilata „Cały wiek w Warszawie" przeczytała Joanna Dukaczewska. Wieczór został zakończony występem artystycznym pt. "Jak drogie są wspomnienia".

Jubileusz był okazją do uczczenia Kordiana Tarasiewicza, prezentacji jego barwnego życia i osiągnięć zawodowych, a także solidnych korzeni, jakie łączą go z Dzielnicą Śródmieście. Podczas spotkania  odbyliśmy  wzruszającą podróż po zapomnianych zakątkach Warszawy, dowiedzieliśmy się, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniła się nasza Dzielnica, Warszawa i otoczenie gospodarcze Mazowsza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kordian Tarasiewicz urodził się 19 listopada 1910 roku w Warszawie. Jego ojcem był znakomity aktor Michał Tarasiewicz. W 1915 r. rodzinę Tarasiewiczów deportowano w głąb Rosji, skąd udało się im wrócić do Polski w 1918 r. Autor odbył studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W roku 1930 rozpoczął praktykę w rodzinnej firmie „Pluton" - palarni kawy założonej w 1882 r. przez jego dziadka Tadeusza Tarasiewicza, która była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięcie na ziemiach polskich. W dniu wybuchu II wojny światowej „Pluton" prowadził 31 sklepów w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Lwowie, Gdyni i Lublinie. Wojna przysporzyła dużych strat firmie. Aby utrzymać ponad stuosobowy personel, zarząd firmy „Pluton" założył m.in. kawiarnię „Fregata" przy ul. Mazowieckiej w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego składy i budynki należące do „Plutona" uległy zniszczeniu. Po zakończeniu wojny Kordian Tarasiewicz rozpoczął odbudowę „Plutona" przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Z powodu przejęcia przez państwo całej nieruchomości firma w 1950 r. ogłosiła upadłość. Od zakończenia wojny Kordian Tarasiewicz pełnił wiele ważnych funkcji. Był m.in. członkiem zarządu Zrzeszenia Importerów i Eksporterów RP, prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie, dyrektorem handlowym spółki „Libella" powstałej z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz redakcji miesięcznika „Więź".