Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z osiemnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z osiemnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email
piątek, 10 września 2010

Spotkanie 18

Dnia 10 września 2010 spotkaliśmy się po raz osiemnasty. Tym razem omawialiśmy książkę Eustachego Rylskiego pt. „Wyspa”". Uważa się go za jednego z najlepszych polskich pisarzy współczesnych. Za „Człowieka w cieniu” i „Warunek” Rylski otrzymał wiele prestiżowych nagród, m. in. Nagrodę Literacką im. J. Mackiewicza. Przyznaje się ją nie tylko za walory literackie, lecz także za tematykę – ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Za powieść „Warunek” nominowany był do Nagrody Nike.
Niestety „Wyspa” nie spodobała się naszym klubowiczom. Wszyscy jednogłośnie doszli do wniosku, że kompozycja tych opowiadań jest banalna. Według Pani Kaczmarek autor zagrał pod czytelnika epatując ordynarnością. Usiłując być oryginalnym nic nie przekazuje. Dla Pana Furnivala opowieści te są po prostu brzydkie, przedstawiają patologiczne sytuacje osób chorych psychicznie. Dla Pani Mostowicz opowieści te tchną pustką moralną oraz skrajną perwersją. Budzą odrazę. Podkreśliła również fakt prowadzenia nieuczciwej gry z czytelnikiem.
Wspólnie doszliśmy do wniosku, że język użyty przez Eustachego Rylskiego jest pełen błędów i mocno kiczowaty. Przesłanie opowiadań jest proste: zamiast szczęścia i spełnienia człowiek znajduje krótkotrwałe zadowolenie, niepokój i śmierć.
Podsumowując – nie polecamy.

Zapraszam na następne spotkanie które odbędzie się 8.10.2010 (piątek) o godz. 17.30. w siedzibie Biblioteki nr 97.  Będziemy rozmawiać na temat książki Jesús Bastante Liébana pt. „Schizma”.  J.B. Liebana sięgnął do niezwykle ciekawego i kontrowersyjnego okresu historii. Okresu, w którym kształtował się przyszły obraz Europy jako kontynentu podzielonego wojnami religijnymi. Autor stara się dotrzeć do przyczyn, do genezy tego procesu, ukazać te najważniejsze i najdonioślejsze fakty. I czyni to niezwykle umiejętnie. ZapraszamyJ

przygotowała Katarzyna Wiśniewska