<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwunastego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwunastego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email
piątek, 11 grudnia 2009

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 12


 W dniu 11 grudnia 2009 roku odbyło się dwunaste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiązki. Tym razem omawialiśmy książkę Pawła Huelle. Pisarz mieszkający w Gdańsku, zyskał rozgłos wydaną w 1987 roku powieścią "Weiser Dawidek". Kolejna jego ceniona powieść "Mercedes Benz" była literackim hołdem złożonym Bohumilowi Hrabalowi. Opublikował też m.in. "Opowiadania na czas przeprowadzki" i "Ostatnią Wieczerzę". Znakiem rozpoznawczym tego współczesnego polskiego prozaika jest sztuka opowiadania historii. Wszystkim klubowiczom „Opowieści chłodnego morza” bardzo się spodobały. W trakcie rozmowy staraliśmy się przyjrzeć motywom przewodnim. Pan Olechowicz zauważył że poszczególne historie składają się na nietypową sagę nadmorską, której bohaterowie dążą do odnalezienia prawdy. Każdy z bohaterów jest naznaczony samotnością i odbywa najważniejszą podróż w życiu, która przybliża do ich sensu życia. Pani Mostowicz podkreśliła obecność motywu księgi. Ta najważniejsza to Biblia. W opowiadaniu „Mimesis” otwierającym zbiór i w „Pierwszym lecie”, stanowiącym jego zamknięcie, pojawi się ona na prawach czegoś, co hierarchizuje świat wartości. Ponadto pojawia się jeszcze Chińska Księga Przemian, katalog zabawek oraz inne ksiązki nadające ludzkiemu życiu sens. Pani Kaczmarek poruszyła temat chłodnego morza - czyli nienazwanego w opowiadaniach z imienia Bałtyku. Według niej morze pełni rolę klamry spinającej losy bohaterów z opowiadań. Na jego tle poruszane są kwestie egzystencjonalne i prozaiczne. Chłodne morze to symbol melancholii, nieokreślonych tęsknot właściwych charakterowi ludów znad Bałtyku. Nad spójnością tomu zastanowiła się Pani Patalas. Według niej tomik nie jest jednolity. Morze jako tło to trochę za mało by scalić tak różne opowiadania. Pani Łoskot oraz Pani Mikołajczyk zajęły się techniczną stroną opowiadań. Wszyscy uznaliśmy, że Huelle osiągnął mistrzostwo jeśli chodzi o formę literacką.

Następne spotkanie odbędzie się 22.01.2010 w piątek o godz. 17.30. Będziemy rozmawiać o książce Sandora Marai "Pierwsza miłość".