<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 67, ul. Browarna 4 > "Cyfrowy detektyw na tropie informacji" - spotkanie w Wypożyczalni nr 67 - 17.11.2016 - relacja
"Cyfrowy detektyw na tropie informacji" - spotkanie w Wypożyczalni nr 67 - 17.11.2016 - relacja

W czwartek 17 listopada w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 67 przy ulicy Browarnej 4 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Cyfrowy detektyw na tropie informacji".


Tym razem spotkanie z cyfrowym detektywem dotyczyło bezpieczeństwa. Z wieloma rodzajami zagrożeń spotykamy się zarówno w świecie rzeczywistym, jak i tym wirtualnym. Aktywność w sieci wiąże się z nieustannym przekazywaniem danych i istotnych informacji o nas samych. Co zrobić, żeby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem lub zaskakującymi sposobami wyłudzania danych? Uczestniczki przytaczały przykłady naruszenia prywatności w Internecie oparte na własnych doświadczeniach. Internetowi przestępcy w swojej działalności wykazują się niezwykłą inwencją, ale użytkownicy też mają możliwości zabezpieczenia się przed takimi atakami. Od omawiania sposobów działania sprawców w sieci bez przeszkód dotarłyśmy do naszych ulubionych wątków  literacko-kryminalnych. Na czynniki pierwsze zostały rozłożone kwestie związane z typami seryjnych morderców, profilowaniem psychologicznym i pracą profilera. Jako podsumowanie posłużyła nam wypowiedź polskiego profilera i psychologa kryminalnego, Jana Gołębiowskiego: „Wyobraźnia człowieka zaburzonego przerasta możliwości nawet najlepszego pisarza”.