Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII, ul. Świętojańska 5 > Afryka misjonarza Maćka Malickiego svd - wystawa w Bibliotece przy ul. Świętojańskiej 5
Afryka misjonarza Maćka Malickiego svd - wystawa w Bibliotece przy ul. Świętojańskiej 5 PDF Drukuj Email
czwartek, 10 września 2009

Wystawa czynna jest  w Bibliotece przy ul. Świętojańskiej 5

od czerwca do października 2009 roku

w dni powszednie w godz.10.00-19.00  w soboty w godz.10.00-15.00

Maciek  Malicki SVD
Urodzony w roku 1970 w Gdańsku. Po wielce szczęśliwym dzieciństwie, w młodzieńczym uniesieniu wstępuje do misyjnego Zgromadzenia Księży Werbistów SVD. Osiem lat studiów i życia zakonnego doprowadzają go do świadomej decyzji wyjazdu na Święte Misje do Afryki. .
Skierowany do pracy w Zimbabwe dostrzega przepaść miedzy rzeczywistością a marzeniami i wyobrażeniami o Afryce, misjach, ludziach, własnych możliwościach. „Życie jest straszniejsze i piękniejsze jeszcze jest” - jak pisał Poeta. Od roku 2000 służy ludziom w katolickiej diecezji w Bulawayo. Odkrywanie i oddychanie, Afryka zachwyca, choć czasem boli... Po pracy na parafii, zbudowaniu przedszkola (wierzy, że tylko dzieci, a nie politycy, w przyszłości mogą cos zrobić z tym niesprawiedliwym światem) został skierowany do Centrum Pastoralno-Biblijnego w Plumtree. Praca w środkach masowego przekazu, na całkiem jeszcze skromne i niemasowe zimbabiańskie możliwości, obecnie pochłania go.
W czasie wolnym, którego w Afryce nie brak, zajmuje się muzykowaniem (gitara rytmiczna w ostatniej rockowej kapeli w Zimbabwe – Upper Room), czyta ( kiedy nie ma prądu, a ciemno jest o 18-stej), czyści motor lub asystuje w odradzaniu się życia kulturalnego szeroko pojętej okolicy. Ostatnio przyjaciele wydali mu książkę, a z zespołem Upper Room nagrał nową płytę.

A nad tym wszystkim i wśród tego biega z aparatem i stara się utrwalić swoją Afrykę. Szaloną, piękną, kolorową, pełną kontrastów. Biedy nie fotografuje. Co można zobaczyć na tej wystawie i na www.naszaafryka.com