<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII, ul. Świętojańska 5 > Noc Bibliotek w Bibliotece przy ul. Świętojańskiej 5 - 3.06.2017 - relacja
Noc Bibliotek w Bibliotece przy ul. Świętojańskiej 5 - 3.06.2017 - relacja


Noc z Leśmianem


3 czerwca w staromiejskiej bibliotece świętowanie „Nocy Bibliotek 2017” rozpoczęliśmy o godzinie 16.30 prezentacją „Leśmian od A do Ż”, przygotowaną przez koleżanki z Punktu Bibliotecznego „Książka na Telefon”. W kameralnym gronie wielbicieli poezji, poznaliśmy wiele faktów i anegdot z życia twórcy, wysłuchaliśmy też fragmentów jego twórczości. Na zakończenie wystąpienia wspólnie rozwiązywaliśmy quiz słowno-obrazkowy dotyczący poezji Leśmiana.


Ubogaceni wiedzą o poecie, wspólnie z gośćmi zeszliśmy do holu biblioteki, gdzie nastąpiło otwarcie przygotowanej przez zespół Czytelni Naukowej Nr VII wystawy fragmentów poezji i prozy artysty. Ekspozycja zatytułowana „Leśmianowa śnisko”, poprzez swoją oryginalną formę i ciekawy dobór tekstów przyciągnęła spore zainteresowanie odwiedzających. Dodatkowym walorem jest możliwość zabrania ze sobą poezji, dzięki cytatom umieszczonym w kieszonkach - „Sięgnij po Leśmiana”. Wystawie towarzyszyła muzyka z poezją śpiewaną „Strug. Leśmian. Soyka.”


Kulminacyjnym punktem wieczoru było czytanie poezji Leśmiana, na które przybyło najwięcej gości. Wybrane przez siebie wiersze recytował aktor Mirosław Pawłowski. Ta dojrzała i pełna wyrazu interpretacja przeniosła uczestników w liryczny świat pełen czaru, fantazji i zmysłowości. Widownia złożona z miłośników poezji oraz wielbicieli talentu aktora, nagrodziła jego pełne zaangażowania wystąpienie gromkimi brawami.


W trakcie spotkań z poezją Leśmiana w Bibliotece dla Dzieci, na trzecim piętrze młodzi czytelnicy rozwiązywali literackie kalambury, grali w gry planszowe, mierzyli się z logicznymi łamigłówkami i tworzyli ciekawe konstrukcje z klocków magnetycznych. Rodzice zaś, układali 1000-elementowe puzzle. Niestety na to wyzwanie, ta noc okazała się za krótka.