Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII, ul. Świętojańska 5 > "Płockie impresje" spotkanie klubu 5+ w Czytelni Naukowej nr VII - relacja
"Płockie impresje" spotkanie klubu 5+ w Czytelni Naukowej nr VII - relacja

Płockie impresje - 17.06.2015r.

Na drugie spotkanie Klubu 5+ z cyklu „Podróże kulturalne” przybyło 16 osób. Tym razem udaliśmy się na wyprawę do Płocka – jednego z najstarszych miast w Polsce. Podczas prezentacji klubowicze „spacerowali” po ulicach tego zabytkowego miasta razem z bohaterem filmu „Szatan z siódmej klasy”. Odwiedzali bazylikę katedralną, odkrywali skarby płockich muzeów – m.in. dwunastowieczną Biblię Płocką oraz pochodzący z piętnastego wieku pontyfikał, a także największe w Polsce zbiory sztuki secesyjnej. Dowiedzieli się, że nieprzerwanie od 1180 roku funkcjonuje tu jedna z najstarszych szkół w Europie, a wśród jej znanych absolwentów są także głowy państwa - prezydent Ignacy Mościcki i premier Tadeusz Mazowiecki. Warto wiedzieć, że Płock to miejsce urodzenia poety Władysława Broniewskiego i niekonwencjonalnego twórcy Stefana Themersona, miasto młodości Toni Halika i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, a opowiadanie innego mieszkańca tego miasta stało się inspiracją dla Piotra Czajkowskiego do skomponowania baletu „Dziadek do orzechów”. Na zakończenie spotkania ubogaceni w nową wiedzę klubowicze nagrodzili autorkę prezentacji gromkimi brawami.
powrót do listy spotkań