Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII, ul. Świętojańska 5 > Szesnaste spotkanie 20.10.2010
Szesnaste spotkanie 20.10.2010
środa, 20 października 2010

Olga Tokarczuk  Prawiek i Inne Czasy

Świat, który stworzyła Olga Tokarczuk w swojej (…) powieści, nazywa się Prawiekiem. Jest przeciętną wsią podkielecką a zarazem środkiem wszechświata, żywym ludzko-zwierzęco-roślinnym organizmem, który trwa i przeistacza się w nieokreślonym procesie obumierania i odradzania się. Historia Prawieku jest historią ludzkości.”
Maria Jentys, „Twórczość”, 1996 nr 10

„Tokarczuk udało się stworzyć w „Prawieku” nieprawdopodobne wrażenie całkowitej jedności. Myśl
i materia, subiektywne i obiektywne, natura i kultura, filozofia i codzienna praktyka, zmiana i powtarzalność – nic nie jest tu sobie trwale przeciwstawione. Wszystkie te kategorie płynnie przelewają się w siebie. Nie ma też sprzeczności między mikrokosmosem naszego umysłu i makrokosmosem; nie ma więc świata niezależnego i oddzielnego od naszej świadomości, ani świadomości oderwanej od wiecznych rytmów natury i bytu.
Kinga Dunin, „Ex Libris”, 1996 nr 98

Za powieść „Prawiek i inne czasy” autorkę wyróżniono Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1997), Nike 97 - Nagrodą Czytelników, Paszportem Polityki (1997) oraz Machinerem (1996).