Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII, ul. Świętojańska 5 > Siódme spotkanie 25.11.2009
Siódme spotkanie 25.11.2009
środa, 25 listopada 2009

Mary Shelley Frankenstein

Szalony naukowiec Wiktor Frankenstein, owładnięty obsesją sprzeniewierzenia się prawom natury, życia i śmierci, powołuje do życia istotę, która została uznana za zmarłą. Wkrótce stworzeniu udaje się prześcignąć swojego mistrza: staje się mądrzejsze i bardziej świadome od niego. Jedyne, czego nie potrafi się nauczyć, to miłość. Monstrum poprzysięga zemstę swojemu twórcy.
Postać Frankensteina znają chyba wszyscy. Potwór siejący grozę i spustoszenie na stałe zadomowił się w kulturze światowej. Do zbiorowej świadomości trafił on jednak nie z książki, ale z licznych filmów jemu poświęconych. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo kino zniekształciło pierwowzór i jak piękna jest ta dziewiętnastowieczna, klasyczna powieść Mary Shelley.
Herman Hesse Peter Camenzind