<< >>
Strona główna
Drodzy Czytelnicy!

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

Mamy nadzieję, że jesteście bezpieczni w swoich domach! Wielkimi krokami zbliża się jednak weekend – czas się rozerwać!
Ale najpierw – tradycyjne cotygodniowe porządki. Nie będziemy się oszukiwać – ciągłe siedzenie w domu nie daje impulsu do działania. Dlatego pewne stałe punkty programu trzeba po prostu wywołać.
Dziś więc – wietrzymy pościel. Jest piękna pogoda, trzeba ją wpuścić do naszych łóżek! Odkurzamy też i myjemy podłogę, wkładając w to całe serce i angażując wszystkie możliwe mięśnie. Robimy to oczywiście PRZY MUZYCE. W linku znajdziecie jej LEGALNE źródła:
https://www.legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/muzyka?sort=free&catalog=4

Na sobotnie przedpołudnie proponujemy trudne emocjonalnie wyzwanie, czyli REDUKCJĘ RZECZY. Gdy się ich trochę pozbędziemy z otoczenia, będziemy mieć więcej miejsca! (na taniec na przykład).
Pomoże nam guru domowej logistyki, zabójczyni bibelotów, przydasiów i kurzołapek, autorka wielu pomocowych książek, Marie Kondo.
(koniecznie zajrzyjcie po kwarantannie do naszych bibliotek po jej  swoiste biblie minimalizmu: https://aleph.koszykowa.pl/F?func=find-b&request=kondo&find_code=WRD&adjacent=N&local_base=SRODMIESCIE&x=0&y=0 )

Po pozbyciu się zbędnych rzeczy z naszego wysprzątanego i pachnącego mieszkania, przygotowujemy super przekąskę na wieczór, oczywiście w myśl fantastycznej idei zero waste (NICZEGO NIE MARNUJEMY), czyli domowe chipsy.
Zrobimy je z obierek ziemniaczanych! Na pewno w Waszej okolicy znajdują się małe sklepiki, kioski warzywne. Stanowią teraz świetną zakupową alternatywą dla dużych marketów. Kupimy tam, bez wchodzenia do środka, świeże warzywa i owoce – źródło tak nam potrzebnych witamin, a przy okazji wesprzemy lokalnych przedsiębiorców.
Ok – mamy ziemniaki. Musimy je dobrze umyć, wyszorować skórkę i obrać. Obrane – zużywamy według potrzeb do obiadu, obierki zaś osuszamy na ręczniku papierowym. Fajnie, jak umiecie zrobić takie długie obieraski.
W misce namaszczamy je olejem (nie za dużo), trochę solimy, przyprawiamy ulubioną przyprawą (rozmarynem!!!) i pieczemy w dużej temperaturze w nagrzanym piekarniku. Tutaj każdy sam musi ocenić, jak lubi najbardziej. Są fani mocniej przypieczonych, są fani mniej – trzeba pilnować!
Gdy mamy już przekąskę, robimy oko, opcjonalnie brodę – zależy, kto, co ma (do dyspozycji – w internecie niewyczerpalne źródła z filmikami, jak zrobić perfekcyjny makijaż w 5 minut – trzeba tylko uważać na filmy, które trwają pół godziny, bo to nigdy się nie udaje), elegancko się ubieramy i jesteśmy gotowi na filmowy wieczór.
A tu propozycji jest niemało. Oto, co wybraliśmy:

•   Studio Filmowe TOR powstało w 1967 roku. Do chwili obecnej wyprodukowało ponad 100 filmów fabularnych , około 120 godzin seriali telewizyjnych i mini seriali oraz wiele filmów dokumentalnych.Œ Brakiem czasu się nie wykręcimy.
https://www.youtube.com/results?search_query=studiofilmowe+tor
  

https://legalnakultura.pl/pl
Kultura. Cała sztuka w tym, by cieszyć się nią razem.


•  Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
https://ninateka.pl/


•   Dla niezdecydowanych – filmy tematyczne

O koniach:
https://youtu.be/x2xVadX1WtA
https://equista.pl/editorial/3729/14-najbardziej-kultowych-filmow-o-koniachutm_source=facebook&utm_medium=fanpage_equista&utm_campaign=article3729


O sztuce:
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/13-filmow-o-sztuce-ktore-trzeba-znac/

Warto też przejrzeć ofertę komercyjnych dostawców platform z filmami. Na czas kwarantanny niektórzy oferują darmowy, okresowy dostęp.

Pamiętajcie, że Wasi bibliotekarze bardzo za Wami tęsknią i już przygotowują dla Was kolejne propozycje na kwarantannę.
Trzymajcie się ciepło, dbajcie o siebie i innych - #życiejakwkinie, #zróboko, #zostańwdomu.


Z pozdrowieniami

Bibliotekarze i Bibliotekarki