<< >>
Strona główna > Aktualności
UWAGA!

UWAGA!

Od 1.03 do 24.03.2017 r. Wypożyczalnia nr 70 oraz Wypożyczalnia Kompletów Książek, mieszczące się przy Al.Ujazdowskie 37 będą nieczynne z powodu inwentaryzacji księgozbioru.

Za utrudnienia przepraszamy!


Zima w mieście

article thumbnail

Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek!  


Kubusiowe czary mary "Walentynkowe misie" - w Bibliotece nr 23 - 13.02.2017 - relacja

article thumbnail

  13 lutego odbyło się spotkanie pt. „Walentynkowe Misie”. Dzieci dowiedziały się, że św. Walenty był biskupem rzymskim, który żył w III wieku naszej ery. Był bardzo dobry i serdeczny dla ludzi. Podobno miał moc uzdrawiania chorych i pocieszania nieszczęśliwych... Zginął śmiercią męczennika z wyroku cesarza, ale pamięć o tym dobrym człowieku przetrwała na wieki i obrosła legendą. Święty Walenty i dziś sprzyja zakochanym, zwłaszcza tym nieśmiałym, którym brakuje odwagi, by wyznać uczucia. Dlatego właśnie 14 lutego, każdy kto ma ochotę, może wysłać ukochanej osobie miłosny liścik, zwany Walentynką. U Nas dzieci wykonały taką Walentynkę w postaci Misia, trzymającego serce w łapkach. Spotkanie podobało się i wszyscy wyszli zadowoleni z Walentynką dla ukochanej osoby.  


"Cyfrowy detektyw na tropie informacji" - spotkanie w Wypożyczalni nr 67 - 9.02.2017 - relacja

article thumbnail

  Przewodnim tematem kolejnych poszukiwań w cyfrowym świecie było działanie aplikacji komputerowych dostępnych na smartfony i tablety. Korzystanie z nich bardzo ułatwia codzienną pracę, dostarcza rozrywki i umożliwia stały kontakt. Uczestniczki przekonały się na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy instalacji czy używaniu takich programów. Zmaganiom technicznym towarzyszyła rozmowa o wątkach kulinarnych w naszych ulubionych kryminałach. Jedzenie i jeszcze raz jedzenie to przyjemność także dla niektórych bohaterów kryminałów. Tutaj prym wiedli komisarz Guido Brunetti i Salvo Montalbano – znani smakosze z książek Dony Leon i Andrei Camilleriego. Poruszyłyśmy wiele smakowitych, ale i ponurych aspektów zbrodni podanej do stołu kończąc banalnym stwierdzeniem, że o jedzeniu można mówić bez końca. Na szczęście apetyt na czytanie kryminałów także dopisuje.  


"Święty Brat Albert - powstaniec, artysta, sługa wykluczony" - spotkanie w Wypożyczalni nr 97 - 9.02.2017 - relacja

article thumbnail

9 lutego miało miejsce spotkanie z prof. Jackiem Salijem OP pt. „Święty Brat Albert - powstaniec, artysta, sługa wykluczony”
Nazywano go "Najpiękniejszym człowiekiem pokolenia", "Szarym bratem", "Polskim Biedaczyną z Asyżu", "Bratem wszystkich ludzi"; Karol Wojtyła w swej sztuce nazwał go "Bratem naszego Boga", a potem, jako papież Jan Paweł II, podczas kanonizacji, "Patronem naszego trudnego przełomu". Kim był? Jego postać została nam przybliżona w trakcie wykładu prof. Jacka Salija OP.
Fragmenty tekstów poświęconych Świętemu przeczytała Maria Reif.  


Spotkanie z cyklu „Bajki na podwieczorek” w Bibliotece nr 19 - 8.02.2017 - relacja

article thumbnail

W jaki sposób można ogrzać luty dowiedzieli się uczestnicy spotkania w Bibliotece na Litewskiej dnia 8 lutego. Po przeczytaniu przez ochotników „Antka” Zofii Staneckiej dzieci wykonały serduszkowce kotki.


"O pohankach, borsjukaniach i złych oczach w wierzeniach Bojków" - spotkanie w Wypożyczalni nr 97 - 8.02.2017 - relacja

article thumbnail

8 lutego na kolejnym spotkaniu, z cyklu Res Carpathica pt. „O pohankach, borsjukaniach i złych oczach w wierzeniach Bojków”, gościliśmy dr Olgę Solarz - etnolożkę i ukrainistkę.
Przez kilka lat dr Olga Solarz gromadziła na Bojkowszczyźnie wiedzę o wierzeniach ludowych, obrządkach i ...czarach. Poznaliśmy magiczne zaklęcia od wścibskich sąsiadów i wszelkich zazdrośników, przez których więdną Wam kwiaty i krowa się nie doi.  


Lutowe spotkania w Bibliotece nr 6

article thumbnail

    W lutym zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 6 przy ulicy Dzikiej 4 na spotkania cykliczne.    


Lutowe spotkania z cyklu "Klub Książki na Wilczej" w Bibliotece nr 1

article thumbnail

  W lutym zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 1 przy ulicy Wilczej 14 o godzinie 17.00 na spotkania Klubu Książki na Wilczej.   Szczegóły i zapisy pod numerem telefonu 22 621 10 92


Lutowe spotkania w Bibliotece nr 10

article thumbnail

W lutym zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 10 przy ulicy Anielewicza 2 na spotkania cykliczne dla najmłodszych.   Proponujemy warsztaty literacko-plastyczne: Klub Malucha w piątki o godzinie 11.30 Godziny dla Rodziny w środy o godzinie 17.30  


Lutowe spotkania w Bibliotece nr 23

article thumbnail

  W lutym zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 23 przy ulicy Nowy Świat 47a na spotkanie z cyklu Kubusiowe czary - mary oraz na Świetlikowe spotkania.    


Lutowe spotkania w Bibliotece nr 24

article thumbnail

W lutym zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 24 przy ulicy Świętojańskiej 5 na spotkania cykliczne.   Dzieciom w wieku 4-8 lat proponujemy Spotkania Kominkowe w czwartki o godzinie 17.30. Dzieci w wieku 7-12 lat zapraszamy do Akademii Młodego Czytelnika w piątki o godzinie 17.30  


Lutowe spotkania z cyklu "Baśniowe Poczytajki" w Bibliotece nr 38

article thumbnail

  W lutym zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 38 przy ulicy Śliskiej 3 o godzinie 17.30 na Baśniowe Poczytajki.

Będziemy łamać języki!


Lutowe Dywanowiska w Bibliotece nr 39

article thumbnail

  W lutym zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 39 przy ulicy Przechodniej 2 o godzinie 17.00 na Dywanowiska.   Mamy karnawał!


Lutowe spotkania z cyklu "Latający dywan" w Bibliotece nr 44

article thumbnail

  W lutym zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 44 przy ulicy Górnośląskiej 1 w każdą środę o godzinie 17.30 na spotkania Latającego Dywanu.   W lutym rządzą Danuty!


Spotkanie z cyklu „Bajki na podwieczorek” w Bibliotece nr 19 - 3.02.2017 - relacja

article thumbnail

„Warto mieć przyjaciół” to tytuł nadzwyczajnego spotkania miłośników lego w Bibliotece nr 19, które dzięki uprzejmości mamy naszego czytelnika odbyło się 3 lutego. Uczestnicy dali upust swojej fantazji budowniczych i powstały niezwykłe konstrukcje. Inspiracją twórczości było opowiadanie Małgorzaty Musierowicz „Boje się”.  


"Jan Nowak-Jeziorański a Józef Światło..." - spotkanie w Wypożyczalni nr 97 - 2.02.2017 - relacja

article thumbnail

2 lutego odbyło się spotkanie z prof. Andrzejem Paczkowskim pt. „Jan Nowak-Jeziorański a Józef Światło. Między prawdą a propagandą”.
Andrzej Paczkowski – historyk, naukowiec, wykładowca akademicki, profesor nauk humanistycznych. W 1999 z rekomendacji parlamentarzystów Unii Wolności został powołany w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej I kadencji. W 2007 Sejm wybrał go na tę funkcję na II kadencję, był wówczas kandydatem posłów Platformy Obywatelskiej. W 2011 został wybrany do nowo powołanej Rady IPN, a następnie powołany na jej przewodniczącego.
Jan Nowak-Jeziorański, właśc. Zdzisław Antoni Jeziorański pseud. „Janek”, „Jan Nowak”, „Jan Zych” – polityk, politolog, działacz społeczny, dziennikarz i żołnierz AK, kurier i emisariusz Komendy AK i Rządu RP w Londynie, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, kawaler Orderu Orła Białego.
Józef Światło, pierwotnie Izaak Fleischfarb – wysoki  [ ... ]


Lutowe spotkania z cyklu "Bajki na podwieczorek" w Bibliotece nr 19

article thumbnail

  W lutym zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 19 przy ulicy Litewskiej 11/13 na Bajki na podwieczorek. Zaczynamy o 17.30!   Nie będziemy się nudzić!


Spotkanie z cyklu „Bajki na podwieczorek” w Bibliotece nr 19 - 1.02.2017 - relacja

article thumbnail

Dnia 1 lutego w Bibliotece na Litewskiej odbyło się pierwsze lutowe spotkanie z cyklu „Na nudę nie mamy czasu”. Był kulig, ognisko, niezwykłe opowieści i pieczenie kiełbasek.  


"Dziewczyna w zbroi" - spotkanie i promocja książki w Wypożyczalni nr 97 - 1.02.2017 - relacja

article thumbnail

  1 lutego miało miejsce spotkanie promujące debiut wydawniczy Pani Alicji Trusewicz, autorki książki pt. „Dziewczyna w Zbroi”.
Średniowiecze, czasy pierwszej krucjaty. Papież Urban II wzywa rycerstwo  i wszystkich mężów, by wyruszyli do Ziemi Świętej, ocalić ją przed innowiercami. Młoda dziewczyna, Ludwika Markiewiczówna, postanawia złamać panujące konwenanse i pod postacią mężczyzny wyrusza razem z krzyżowcami do Jerozolimy. Spotyka na swojej drodze młodego chłopaka, Teodora, który zachwyca ją swoją indywidualnością i miłością do przyrody. Gdy Teodor odkrywa jej sekret, wyrusza razem z Ludwiką i innymi krzyżowcami na krucjatę. Ludwika pod postacią mężczyzny zdobywa sobie szacunek wśród rycerzy. Odkrywa, że potyczki z poganami nie są zabawą, a moralność rycerzy podczas każdej z walk maleje. Podczas wędrówki na grupę krzyżowców napada tajemnicze Bractwo Węża. Aby ocalić jeńców, krzyżowcy postanawiają odnaleźć l [ ... ]


Więcej artykułów